Czy mężczyźni od zawsze nosili biżuterię, czy stało się to popularne dopiero niedawno? Jakie ozdoby królowały przed wiekami i jakie funkcje, oprócz ozdobnej, spełniały? Poniżej garść informacji. Zachęcamy do lektury!

Biżuteria męska

Choć na przestrzeni wieków królowała biżuteria w różnym stylu i wykonana z różnych materiałów, a w poszczególnych zakątkach świata panowały różne trendy, mężczyźni zawsze chętnie sięgali po pierścionki, wisiorki i inne dodatki.

Starożytność

Starożytność to przede wszystkim ozdoby z kamienia, brązu, mosiądzu bądź ołowiu. Rzeźbienie, różne metody obróbki metali, nowe materiały sprawiały, że pojawiały się różnorodne dodatki.

W starożytnym Egipcie biżuteria była nie tylko ozdobą, ale spełniała także funkcję magiczną, była amuletem, który miał odstraszać złe moce, odganiać deszcz, przynosić szczęście. Amulety otrzymywali także zmarli.

W starożytnym Rzymie bogato zdobiona biżuteria była niezbędnym elementem stroju zamożnych panów.

Średniowiecze

W średniowieczu mężczyźni nosili przede wszystkim ozdoby wykonane z kamienia, kości słoniowej, drewna, muszelek. Najbogatsi mogli pozwolić sobie na biżuterię złotą. Sygnety i pierścienie były nie tylko ozdobą, ale informowały o statusie, przynależności do danego rodu bądź zakonu. W tym okresie popularne także były sygnety spełniające jednocześnie funkcję pieczęci. 

Średniowiecze to także biżuteria z motywami religijnymi oraz biżuteria sentymentalna, na przykład z grawerami, i żałobna. 

Renesans

Renesans to czas, w którym panowie mieli do wyboru wiele ozdób. Królowie i mężczyźni z wyższych sfer nosili medaliony, łańcuchy, pierścienie, ozdoby z kamieni szlachetnych. Popularność zyskały także spinki do mankietów i ozdobne guziki.

Kolczyki w kulturze Kozackiej

Warto też wspomnieć o biżuterii w kulturze kozackiej, przede wszystkim o kolczykach, które spełniały funkcję symboliczną. Mężczyzna mający kolczyk wyłącznie w lewym uchu oznaczał syna samotnej matki, kolczyk w prawym uchu oznaczał brak męskich potomków, kolczyk w prawym uchu mieli jedynacy.

Biżuteria męska dziś

W dzisiejszych czasach mężczyźni także chętnie uzupełniają stylizacje różnego typu dodatkami. Biżuteria jest bardzo dobrym dopełnieniem stylizacji eleganckich, jak i sportowych lub codziennych. Za pomocą wykonanych z różnych materiałów ozdób można podkreślić indywidualny styl, pasję, zainteresowania. Dużym powodzeniem wśród panów cieszy się biżuteria z wysokiej jakości materiałów, wykonana ręcznie.

Podsumowanie

Mężczyźni nosili biżuterię niemal od zawsze. Spełniała ona funkcję ozdobną, informowała o statusie społecznym, była talizmanem. Dziś panowie także chętnie sięgają po różnego typu ozdoby, w szczególności te unikatowe, wykonane ręcznie.